Артроскопія – мінімально інвазивна хірургічна маніпуляція, що проводиться для діагностики та / або лікування пошкоджень суглоба.
Перевага артроскопії перед традиційного відкритого хірургією в тому, що суглоб не відкривається повністю. Замість цього робляться два мікророзрізу – один для введення артроскопа (різновид ендоскопа), інший для хірургічних інструментів, за допомогою яких проводиться лікувальна маніпуляція. Завдяки такому доступу артроскопію можна образно назвати хірургією «крізь замкову щілину». Однак думка, що артроскопія виконується «наосліп», є помилковим. Насправді під час артроскопического втручання на екран виводиться зображення суглоба і вся процедура – від початку до кінця – проводиться під надійним візуальним контролем.
- Тривалість артроскопического оперативного втручання набагато менше, ніж при традиційних операціях. Наприклад, при артроскопічному видаленні меніска операція триває 5 хвилин, а для відновлення хрестоподібної зв’язки потрібно 40 хвилин.
Мінімальне пошкодження м’яких тканин скорочує процес післяопераційного відновлення. Це особливо зручно для професійних спортсменів, які часто пошкоджують колінні суглоби (або інші відділи опорно-рухового апарату) та при цьому зацікавлені у швидкій реабілітації.
- виписка додому після артроскопії відбувається на наступний після операції день або через день. Протягом наступних 2-х тижнів пацієнти повністю відновлюються і повертаються до звичайного життя і фізичної активності.
- Має значення і косметичний ефект: на відміну від звичайної хірургічної операції рубці після артроскопії практично непомітні.
Обстеження та лікування методом артроскопії можливе стосовно будь-яких суглобів:
- колінного
- плечового
- ліктьового
- лучезапястного
- тазостегнового
- гомілковостопного
- суглобів стоп
Артроскопія здатна допомогти в таких випадках:
- внутрісуглобні переломи
- кісти суглобів
- пошкодження менісків
- пошкодження передньої і задньої хрестоподібних зв’язок коліна
- вільні хрящові тіла
- пошкодження хряща при деформуючому артрозі
- пошкодження хряща при ревматоїдному артриті
Іноді артроскопію сприймають як новинку, вважають, ніби це молодий, і, нібито, ненадійний метод лікування. Таку думку є помилковим: артроскопія вперше була використана в Японії ще на початку XX століття (під час маніпуляції на колінному суглобі).
За минуле сторіччя артроскопія пройшла великий шлях розвитку. Завдяки сучасним медичним технологіям, високій якості артроскопічний техніки і використовуваних при операціях матеріалів, артроскопія стала широко застосовним методом лікування. У 1974 році була створена Міжнародна асоціація артроскопії. Під егідою цієї організації регулярно проводяться конференції та симпозіуми, на яких лікарі, які використовують у своїй повсякденній лікарській практиці артроскопію, діляться один з одним цінним досвідом і вдосконалюють свою майстерність.
- Артроскопія – високоефективний і надійний метод – сьогодні здатна вирішувати величезну кількість проблем і є надійною підмогою в кваліфікованих руках лікаря ортопеда-травматолога.