Ортопед-травматолог вищої кваліфікаційної категорії

9 Січня, 2023

Коригуюча остеотомія

3360 Views

Коригувальних остеотомія – вища математика ортопедичної хірургії
Одне з найпоширеніших захворювань колінного суглоба – гонартроз, або деформуючий артроз колінного суглоба, остеоартроз). За своїм типом це дегенеративно-дистрофічних захворювань, що представляє результат вікового «зношування» хряща колінного суглоба або його руйнування внаслідок травми або якихось інших причин.

Коли суглоб втрачає «працездатність»

Гонартроз не є гострим захворюванням, оскільки розвивається поступово, протягом багатьох років і навіть десятиліть. Як правило, гонартроз заявляє про себе болями в коліні при тривалій ходьбі, під час спуску і підйому по сходах, носіння важких предметів. Поступово в порожнині колінного суглоба розвивається безмікробних запальний процес (синовіт), виникає набряк, з’являються скрип і хрускіт в коліні. У занедбаній стадії внаслідок хронічного скорочення коротшають м’язи – розвиваються контрактури колінного суглоба. При цьому гомілка постійно зігнута або підвернена (всередину або назовні), і хворий не може надати нозі нормальне положення.
На ранніх стадіях гонартроза патологічний процес звернемо, хвороба піддається консервативному лікуванню. Пацієнтам призначається прийом хондропротекторів, нестероїдних протизапальних препаратів групи (кращий німесулід), глюкокортикоїдів для усунення запальних явищ в синовіальній оболонці. Застосовується фізіотерапія та санаторно-курортне лікування.

Спочатку – непомітно, потім – пізно

Проблема в тому, що хворі на гонартроз, як правило, звертаються до лікаря вже при значному пошкодженні суглоба . Тоді до вищенаведених методів медикаментозної терапії додаються хірургічні. Якщо процес запущений настільки , що суглоб практично повністю зруйнований, пацієнтам показано ендопротезування. Однак набагато частіше Виконуємо такі втручання, як артроскопія колінного суглоба або одномищелковое ендопротезування.

Методика артроскопії полягає у видаленні пошкоджених ділянок хрящової тканини, усунення супутньої ушкодженої частини меніска. При одномищелковом протезуванні на зношену внаслідок гонартроза суглобову поверхню хірург одягає свого роду «коронку», «тривалість життя» якої становить до 25 років.

Коригувальних остеотомія – що це таке

В останні роки все більшої популярності як у лікарів, так і у пацієнтів завойовує коригуюча остеотомія.

Суть сучасної корригирующей остеотомии при гонартрозе полягає у виконанні штучного перелому гомілки (як показано на малюнку) та встановлення спеціальної пластини. Для необізнаного людини звучить лякаюче. При цьому техніка аж ніяк не нова: перші згадки про подібного типу втручаннях датуються XVIII століттям. Сьогодні остеотомія – перевірена і відпрацьована роками хірургічна техніка, однак новий поштовх до розвитку вона отримала кілька десятиліть тому – завдяки розробці високотехнологічних фіксаторів.

Операції передує скрупульозно проведений підготовчий етап. Лікар аналізує рентгенівські знімки ураженої зони, виконані під різними кутами, в різному становищі пацієнта. Часом найнезначніші деталі дозволяють точно розрахувати вибір кута корекції – найбільш істотний при корригирующей остеотомии показник. Враховується все – включаючи зростання пацієнта і довжину його кінцівок, особливості ходи і популяційні особливості будови тіла.
Цінність корригирующей остеотомии полягає в тому, що вона дає можливість відстрочити установку штучного суглоба при гонартрозе на багато років. Це надзвичайно важливо для молодих пацінтов! Як кажуть європейські ортопеди, ендопротезування колінного суглоба рівносильно ампутації коліна! І це порівняння цілком правомірно, оскільки при виконанні Обпиляєте для установки імпланту видаляється кісткова тканина суглобової поврехності стегна і великогомілкової кістки, яка, на жаль, не відновлюється.

При цьому варто зробити важливе застереження. Навіть якщо в майбутньому без заміни суглоба не обійтися, остеотомія, наближаючи анатомію колінного суглоба до норми, покращує і результати протезування. Кращі анатомічні умови забезпечують кращу функцію і збільшують термін «працездатності» ендопротеза.

Операція корригирующей остеотомии надзвичайно екологічна для пацієнта: тривалість її не перевищує однієї години, післяопераційний період в клініці триває всього лише 3-4 дні. А через 8 тижнів пацієнти відновлюють повну навантаження на суглоб. Але вже з абсолютно іншою якістю рухів! Повне загоєння відбувається через 10 місяців – після цього можна повертатися до лиж, грати в футбол і т.д.

Таким чином, сучасна коригуюча остеотомія займає обгрунтоване і в минулому був порожнім місце в переліку методик лікування гонартрозу – від простих до складних. Це найбільш безпечне, ефективне і економічно вигідне втручання, що дозволяє повернути пацієнтові з дозволом колінного суглоба радість руху.

Інші можливості застосування остеотомии

Крім самого головного показання – лікування гонартрозу – коригуюча остеотомія може застосовуватися і для вирішення іншої патології опорно-рухового апарату. Так, за своїм цільовим призначенням остеотомія спрямована на подовження або вкорочення кінцівки, остеотомія для поліпшення опорної функції і ін. Коригуючі остеотомії широко застосовують для усунення деформацій при неправильно зрощених переломах, хвороби Педжета, хвороби Блаунта, нестабільності колінного суглоба внаслідок пошкодження зв’язкового апарату колінного суглоба, деформуючому артрозі колінного суглоба, при викривленні кісток кінцівок в результаті рахіту та інших захворювань скелета. В області тазостегнового суглоба застосовують остеотомії, спрямовану на поліпшення або відновлення опорної функції кінцівки (наприклад, при вродженому вивиху стегна, помилкових суглобах шийки стегнової кістки). В даному випадку корекція може бути проведена як на стегні, так і на кістках таза.

Широко поширена остеотомія з метою подовження кінцівки. Найчастіше здійснюється коса остеотомія з подальшим застосуванням апарату зовнішньої фіксації домагаються подовження кістки в межах 2-7 см.

Які ризики?

Можливо, у вас виникло питання про ризики застосування Остеома. Можливих ускладнення небагато. Це зміщення відламків, уповільнене зрощення, освіту помилкового суглоба і нагноєння. Однак все залежить, так би мовити, від тактики і техніки виконання операції. При високій кваліфікації лікаря, що виконує дану процедуру, а також в разі належних умов (сучасна операційна!) Ймовірність розвитку небажаних наслідків вкрай низька.
Протипоказань до виконання коригувальної остеотомії зовсім небагато. Це так звана згинальна контрактура & gt; 25градусов (обмеження згинання в колінному суглобі понад 25 градусів), ожиріння, хронічні інфекційні процеси в порожнині суглоба. Чи не виконується операція і у пацієнтів з обмеженням рухової активності, наприклад, у осіб похилого віку.

Новини

З Днем Незалежності України!

Колеги, любі пацієнти, друзі! Вітаю вас зі святом нашої так важко здобутої Незалежності. Свято, яке уособлює вікову незламність українського народу. Сьогодні, як ніколи розумієш значення слова “свобода” і що за...

Прибрати кісточку на нозі в домашніх умовах: правда чи міф

Кісточки на великих пальцях ніг – це одне із найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату, з якими ми стикаємося. Якщо розглядати медичну термінологію, таку освіту називають вальгусною деформацією. При виникненні такої кісточки...

Бурсит колінного суглоба

Коліно належить до найбільших суглобів в організмі людини і досить часто страждає від різних травм. З боку лікарів травматологів досить часто зустрічаються різні проблеми, серед яких виділяють бурсит колінного суглоба....