Ортопед-травматолог вищої кваліфікаційної категорії

10 Березня, 2023

Розриви менісків: причини, діагностика, лікування

4899 Views

Меніск – це хрящова прокладка в колінному суглобі, яка виконує функцію амортизації. Він захищає суглоб від перенапруги і приймає на себе основне навантаження. Сам по собі він досить крихкий і малогабаритний – товщина 3-4 мм, а довжина 6-8 см.

 Лікування при розриві меніска

Травма меніска досить поширене явище. Найчастіше вона зустрічається у спортсменів і танцюристів. Але схильні до неї все, у кого є навантаження на суглоби. Робота на дачі, різке гальмування, незграбний поворот або банальне сидіння навпочіпки можуть дати стільки навантаження, що меніск просто не витримає.

Розрив меніска особливо підступний тим, що його досить складно виявити. Больові відчуття можуть пройти дуже скоро, а проблема залишитися невирішеною і навіть непомітною. Правда зовсім до наступної навантаження. Для визначення всієї картини не достатньо просто проаналізувати симптоми. Потрібна спеціальна і глибока діагностика.

Діагностика

Часто при травмах колін, направляють на рентген. Але він банально не «побачить» розірваний меніск. Трохи краще УЗД – він визначає проблеми з прокладкою в половині випадків. Оптимальний варіант – МРТ. Саме магнітно-резонансна томографія в більшості випадків покаже, що ж сталося з прокладкою. До того ж вона допоможе виявити тріщини і пошкодження, які залишаться непоміченими після інших видів обстежень. Зазвичай травма меніска не приходить одна – її супроводжують розтягнення зв’язок або пошкодження м’яких тканин. Це теж можна виявити під час томографії.

 Томографія меніска

Існує три варіанти розриву меніска – в місці прикріплення до суглобу, по центру і на клаптики. Тільки перший варіант може обійтися без операції. Якщо навіть немає розриву, може бути мікротравма, подальша поведінка якої непередбачувано.

Лікування травми меніска

Простий иммобилизацией (фіксація) і спокоєм не обійтися – якщо вже з’явилося пошкодження тканини, воно може піти далі і привести до пошкодження самого суглоба. Виняток тільки якщо порушення дійсно мікроскопічне і доктор це підтвердив – є шанс, що все само відновиться. Але і тоді бажано періодично перевірятися у лікаря.

У більшості випадків необхідно хірургічне втручання. Є кілька варіантів того, що і як можуть зробити.

Якщо прокладка пошкоджена так, що не підлягає відновленню – її можуть замінити частково або повністю (трансплантація), а іноді просто видалити. Найчастіше це вимушений захід, коли з візитом до лікаря затягнули або проблема не була вчасно виявлена. Пошкоджений меніск найчастіше зшивають. Це особливо ефективно, коли пошкодження свіже – більше шансів, що він таки відновиться і повернеться до колишнього стану.

Варіанти оперативного втручання

Артротомія – операція з розрізами шкірного покриву. Буває звичайної і міні. Перша проводиться з розкриттям капсули суглоба через зовнішній розріз в 8-12 см. Міні – через більш мініатюрний розріз розміром 3-4 см. Період реабілітації після такого лікування може затягнутися до декількох тижнів без особливих навантажень на ногу. Один з недоліків такого роду лікування – можуть залишитися шрами.

 Зробити артроскопію меніска в Україні

Артроскопія – малоінвазивний спосіб лікування розривів. Робляться кілька проколів через які лікар вводить інструменти та ендоскоп (невелике оптичний пристрій для спостереження). Вже через пару днів після такої операції пацієнт може ходити з мінімальним навантаженням на ногу. Приблизно через місяць функція суглоба буде відновлена ​​повністю. Перевагою також є відсутність косметологічних проблем – невеликі проколи швидко заживають і часто не залишають після себе помітного сліду.

Під час періоду реабілітації потрібно виконувати призначений доктором курс фізіотерапії та лікувальної гімнастики. А ще – стежити за раціоном харчування.

Щоб уникнути проблем з меніском, намагайтеся нормувати навантаження на суглоби, а ще додайте в свій розклад комплекс вправ на підняття тонусу. Якщо все зробити правильно – м’язи зможуть частково перейняти на себе навантаження, яка могла дістатися меніску, тим самим захистивши його. І в разі чого – не затягуйте з візитом до лікаря.

Новини

З Днем Незалежності України!

Колеги, любі пацієнти, друзі! Вітаю вас зі святом нашої так важко здобутої Незалежності. Свято, яке уособлює вікову незламність українського народу. Сьогодні, як ніколи розумієш значення слова “свобода” і що за...

Прибрати кісточку на нозі в домашніх умовах: правда чи міф

Кісточки на великих пальцях ніг – це одне із найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату, з якими ми стикаємося. Якщо розглядати медичну термінологію, таку освіту називають вальгусною деформацією. При виникненні такої кісточки...

Бурсит колінного суглоба

Коліно належить до найбільших суглобів в організмі людини і досить часто страждає від різних травм. З боку лікарів травматологів досить часто зустрічаються різні проблеми, серед яких виділяють бурсит колінного суглоба....