Ортопед-травматолог вищої кваліфікаційної категорії

22 Травня, 2023

Перелом шийки стегна

30 Views

Перелом шийки стегна належить до досить небезпечної травми, зіткнутися з якою можуть як літні, так і молоді люди. Але найчастіше з цією проблемою стикаються саме літні пацієнти, і тоді лікування має бути негайним.

Чому перелом шийки стегна частіше зустрічається серед літніх пацієнтів?

У літніх людей кістки не такі міцні, як у молодих. Найчастіше до травматологів із переломом стегна надходять літні пацієнти (віком від 55 і до 80 років). Зазвичай вони отримують травми в холодну пору року, коли дороги слизькі та небезпечні. Отримати травму можна і не виходячи з дому під час падіння та удару об різні предмети. А оскільки у людей з віком знижується щільність кісток, то навіть незначні удари можуть стати причиною переломів.

У разі сильного удару і появи болю або дискомфорту в ділянці тазостегнового суглоба, необхідно відразу звернутися до лікарні. Відсутність лікування призведе до інвалідності. Після 50 років кістки гірше зростаються, і може розвинутися остеопороз. Тому зволікати з лікуванням не можна.

Профілактика перелому шийки стегна

Як профілактику травматологи рекомендують людям у віці:

  • проявляти активність;
  • вживати продукти, що містять вітамін Д і кальцій;
  • відмовитися від нікотину й алкоголю;
  • контролювати масу тіла;
  • повноцінно відпочивати;
  • регулярно проходити медичний огляд;
  • носити зручне взуття;
  • контролювати прийом препаратів, що порушують координацію рухів.

Щоб кісткова структура була стабільною і гарною, необхідно щодня вживати продукти, в яких міститься велика кількість кальцію. Обстановка в будинку має відповідати віковим потребам: у ванній необхідно встановити поручні, які знизять імовірність падіння.

Лікування та догляд

Шийка стегна перелом лікується хірургічним методом. У рідкісних випадках вдається обійтися без операції, якщо перелом стався в нижній частині шийки, і немає ризику його розколювання. Також операцію не роблять людям, які нещодавно перенесли інфаркт міокарда, щоб не створювати додаткового навантаження на серце. У такому разі лікарі обходяться консервативним лікуванням.

Варто відразу зазначити, що консервативне лікування рідко дає позитивні результати. Воно допоможе зберегти людині життя, але, найімовірніше, вона залишиться прикутою до ліжка. Малоефективним вважається і накладення гіпсу або шини. Адже постійне перебування в нерухомому стані призведе до ризику тромбозу і появи пролежнів.

Хірурги віддають перевагу лікуванню перелому шийки стегна оперативним методом. У разі незначного пошкодження кісток їх можна залишити, а в разі сильного руйнування замінити протезом. При його встановленні пацієнти швидше відновлюються і надалі зможуть здійснювати певні навантаження на тазостегновий суглоб.

Причини перелому шийки стегна

Основною причиною перелому є необережність людей і вік. Остеопороз (ламкість кісток), який з’являється після 70 років, може стати причиною отримання перелому навіть у разі різкого й неакуратного руху. Реабілітація та відновлення організму в такому разі будуть тривалими.

Молоді люди найчастіше отримують переломи від травм, падінь з висоти, ДТП. Також причиною перелому шийки стегна може бути ламкість кісток через:

  • клімаксу;
  • онкоутворень;
  • хвороб ЦНС;
  • надмірної маси тіла;
  • неправильне харчування.

За наявності у пацієнта патологій можна зіткнутися з низкою проблем, які призведуть до повної нерухомості або до летального результату. Є ризик, що літні пацієнти залишок життя можуть провести в лежачому положенні.

Симптоми перелому шийки стегна

Люди, які мають проблеми з ламкістю кісток, можуть отримати перелом навіть під час необережного різкого руху, і не здогадуватися про це. Це загрожує тим, що людина продовжуватиме вести активний спосіб життя, не проводитиме лікування і зіткнеться з ускладненнями. Тому важливо знати, які основні симптоми перелому шийки стегна. Насторожитися варто при появі болю в паху. Спочатку біль може бути терпимим, але з часом він стане інтенсивнішим.

Основними симптомами, що свідчать про перелом шийки стегна, є:

  • поява хрускоту в кістці під час ходьби;
  • хворобливі відчуття під час натискання і пальпації в місці перелому;
  • втрата в просторі (порушення координації);
  • пульсування артерії в ділянці стегна;
  • поява гематоми.

За появи хоча б однієї з перерахованих вище ознак перелому шийки стегна, треба терміново звернутися до травматолога, хірурга, вертебролога. Лікар проведе повне обстеження і призначить грамотне лікування.

Ускладнення перелому шийки стегна

Відсутність лікування стане причиною, що кістки неправильно зростуться, і може виникнути некроз. Лежачі люди (через тривале перебування в лежачому положенні) можуть зіткнутися з:

  • запаленням легенів;
  • тромбозом;
  • інфекціями сечового міхура;
  • утворенням пролежнів.

Літнім людям дуже важливо забезпечити грамотне лікування кваліфікованими фахівцями. Це стане гарантією їхнього швидкого відновлення.

Реабілітація після перелому шийки стегна

Після хірургічного втручання всі пацієнти (молоді та старі) потребують тривалої реабілітації. Підбирається вона фізіотерапевтом. Грамотно складена реабілітаційна програма:

  • усуне наслідки від хірургічного втручання;
  • відновить рухливість;
  • поліпшить трофіку.

Починати реабілітацію рекомендується якомога швидше. Але тут важливо врахувати загальний стан пацієнта, його вік. У міру поліпшення загального самопочуття після оперативного втручання, фізіотерапевт поступово коригує навантаження на тазостегновий суглоб. Також основним завданням фізичного терапевта є промотивувати пацієнта на щоденну активність. Для цього після виписки він отримує рекомендації лікаря та лікувальну програму (фізичні вправи).

Допомога фізіотерапевта потрібна пацієнтам у будь-якому віці. У середньому реабілітація після операції становить 2 тижні. У цей період головне не робити великих навантажень на нижні кінцівки. Пересуватися палатою рекомендується тільки на милицях або спираючись на тростину. А в міру зрощення кісток, навантаження можна поступово збільшувати.

Новини

Перелом шийки стегна

Перелом шийки стегна належить до досить небезпечної травми, зіткнутися з якою можуть як літні, так і молоді люди. Але найчастіше з цією проблемою стикаються саме літні пацієнти, і тоді лікування...

З Днем Незалежності України!

Колеги, любі пацієнти, друзі! Вітаю вас зі святом нашої так важко здобутої Незалежності. Свято, яке уособлює вікову незламність українського народу. Сьогодні, як ніколи розумієш значення слова “свобода” і що за...

Прибрати кісточку на нозі в домашніх умовах: правда чи міф

Кісточки на великих пальцях ніг – це одне із найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату, з якими ми стикаємося. Якщо розглядати медичну термінологію, таку освіту називають вальгусною деформацією. При виникненні такої кісточки...