Ортопед-травматолог вищої кваліфікаційної категорії

Пост був змінений: 6 Серпня, 2019

Тотальне ендопротезування колінного суглоба

Хочу поділитися з вами деякими випадками з практики, коли тотальне ендопротезування було успішно замінено на малоінвазивне хірургічне втручання.

Вам до 60 років, але ви звикли вести рухливий і активний спосіб життя. Однак багато років тому у вас була травма колінного суглоба і вам оперували коліно (видаляли меніск, відновлювали зв’язки коліна, «чистили» суглоб). Або, можливо, ви помітили у себе деформацію коліна і вирішили, що вам пора «записуватися в кавалерію». Після багатомісячних страждань від болю і лікування колінного суглоба ви звертаєтеся на консультацію до ортопеда і вам винесли вердикт як вирок: «Крім тотального ендопротезування колінного суглоба вам вже більше нічого не допоможе!»

Знайома ситуація?

І мені теж, оскільки такі пацієнти часто звертаються до мене на прийом. Невже протезування – це остання надія? Раніше і я досить активно агітував пацієнтів зробити операцію з ендопротезування коліна. Але тепер я не раджу нікому поспішати з цією операцією. Це досить серйозне оперативне втручання, яке в разі розвитку післяопераційних ускладнень прирікає пацієнта на ще більші муки. Ні, це не означає що я проти ендопротезування. З професійною роботою моїх колег, тих, хто займається ендопротезування – в клініці, нашому місті і в цілому по країні – я знайомий і захоплений їх професіоналізмом. Багатьом питань я постійно вчуся у них. Це дійсно велике благо для пацієнтів і часом єдиний спосіб назавжди позбутися від болісних відчуттів в коліні.

У нашій клініці за останні роки майже вдвічі збільшилася кількість пацієнтів, які записалися на ендопротезування. Якщо альтернативи немає – я обов’язково пропоную цю операцію. Наприклад, у літніх пацієнтів з переломом шийки стегна – це єдиний шанс рано піднятися на ноги і жити далі. Я – хірург, і не вірю в призначення кілограмів таблеток і чудодійних уколів, які, крім як болі в шлунку, нічого не дають. Мені здається іноді, що ці препарати допомагають лише здоровим людям. Я вірю в хірургічне лікування артрозу – будь то коліно, тазостегновий або інші суглоби. Доказ цьому – ті пацієнти, які оперуються у нас. Постійні стажування в провідних клініках Європи підтверджують, що там пацієнти мають подібні проблеми. І все ж, якщо є можливість відстрочити ендопротезування на пізній час, зробіть це.

Чому, запитаєте ви? Відповідаю:

  • Не дивлячись на розвиток та застосування сучасних технологій у виготовленні ендопротезів, які прагнуть максимально знизити ризик післяопераційних ускладнень, це все-таки імплант, який імплантується в організм. Багато пацієнтів запитують, який термін гарантії його служби? Я завжди відповідаю так: гарантію на імплант виробник дає від 10 до 25 років, але питання, скоріше, потрібно ставити інакше: «Скільки цей протез простоїть у вас?» Як себе він поведе через рік, два або п’ять років – ніхто спрогнозувати не може . Це залежить від багатьох факторів.
  • Це досить дорогий метод лікування, фінансовий тягар якого в нашій країні лягає на плечі наших пацієнтів – ціна на тотальне ендопротезування коліна починається від 85 000 грн. Ендопротези світових виробників обходяться недешево, особливо коли мова йде про повторні оперативних втручаннях. Через що виникли ускладнень встановлюється нова система протеза, яку також необхідно купувати.
  • Вести колишній активний спосіб життя буде складно: після ендопротезування не можна грати в футбол чи теніс, хоча наша клініка останні п’ять років ставить нові ендопротези кульшового суглоба, з якими можна, наприклад, кататися на лижах. Але це індивідуально в будь-якому випадку.
  • У багатьох пацієнтів після операції є обмеження згинання в колінному суглобі, тобто обмеження функції. А для багатьох пацієнтів повний обсяг руху в суглобі дуже важливий. Хочу навести один приклад зі своєї практики. До нас звернувся пацієнт з проблемою колінного суглоба з проханням про заміну суглоба. Основне його умова – це повне згинання коліна, тому що він мусульманин і йому необхідно здійснювати обряд моління, сидячи на колінах. Я йому пояснив, що протез колінного суглоба такої можливості не дає. У підсумку я йому запропонував тимчасову альтернативу ендопротезування і виконав корригирующую остеотомії колінного суглоба, яка виключає недоліки протеза.
  • У Європі серед колег-ортопедів в ходу така фраза: ендопротезування рівносильно внутрішньої ампутації колінного суглоба. І цей вислів правомірно. Адже при ендопротезуванні видаляється досить багато власної кісткової тканини, що необхідно для постановки ендопротеза, а тканину ця не відновлюється.
  • Розвиток післяопераційних ускладнень. Я не кажу про тромбозах і тромбоемболіях – ці ускладнення можливі після будь-яких операцій. Йдеться про нестабільність або відторгненні протеза. будь-які курси, що проводяться по темі ендопротезування, завжди включають тактику лікування цього ускладнення. На щастя, це невеликий відсоток, але це проблема не тільки для пацієнта, але і для хірурга.

Повторні оперативні втручання дороги, потрібні інші системи ендопротезів, які стоять ще дорожче і, знову-таки, за рахунок пацієнта.

Яка альтернатива?

На жаль, артроз – це прогресуюче захворювання, і вилікувати його на сьогоднішній день неможливо. Основне, що можна зробити – це припинити його розвиток і відстрочити ендопротезування на роки. Така тактика лікування в сучасному ортопедичному європейському світі.

Одна з гідних альтернатив – це коригуюча остеотомія. Що це таке? При артрозі перевантажується один з відділів колінного суглоба, як правило, внутрішній. Відповідно і хрящ зношується швидше. Суть операції полягає в рівномірному розподілі навантаження між внутрішньою і зовнішньою поверхнями коліна. Це досягається шляхом штучного перелому кістки та способи їх усунення деформації на градус, який був обчислений на спеціальних знімках кінцівки. Фіксація перелому відбувається за допомогою спеціальної титанової пластини. Повне навантаження дозволяється в середньому через 6 тижнів після операції. Це операція технічно не складна, і при правильному виконанні дає хороший тривалий результат до 10 років. Мало ендопротезів доживають до цього часу!

Особливо хороші результати досягаються у молодих активних пацієнтів. Головна перевага цього методу – досягнення ефекту як після тотального ендопротезування, але тільки нічого не знищуючи і не видаляючи з коліна.

Ускладнень після остеотомії в 3 рази менше, ніж після тотального ендопротезування, і навіть якщо вони виникають – з ними легше справлятися. Так що коли вам запропонують тотальне ендопротезування, подумайте гарненько. Це не останній шанс.

Новини

З Днем Незалежності України!

Колеги, любі пацієнти, друзі! Вітаю вас зі святом нашої так важко здобутої Незалежності. Свято, яке уособлює вікову незламність українського народу. Сьогодні, як ніколи розумієш значення слова “свобода” і що за...

Прибрати кісточку на нозі в домашніх умовах: правда чи міф

Кісточки на великих пальцях ніг – це одне із найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату, з якими ми стикаємося. Якщо розглядати медичну термінологію, таку освіту називають вальгусною деформацією. При виникненні такої кісточки...

Бурсит колінного суглоба

Коліно належить до найбільших суглобів в організмі людини і досить часто страждає від різних травм. З боку лікарів травматологів досить часто зустрічаються різні проблеми, серед яких виділяють бурсит колінного суглоба....