Ортопед-травматолог вищої кваліфікаційної категорії

5 Серпня, 2019

Як проходить відновлення після ендопротезування шийки стегна

5810 Views

Перелом шийки стегна – важка травма, особливо для людей у ​​віці. Єдиним лікуванням, здатним повернути людину до нормального життя, є ендопротезування кульшового суглоба. Шляхом хірургічної операції травмований суглоб замінюється на спеціальну металеву конструкцію. Успіх у великій мірі залежить від подальшої реабілітації. Повинні відновитися м’язові клітини, кровопостачання, нервові волокна.

Основними принципами реабілітації після заміни тазостегнового суглоба є ранній початок, безперервність, комплексність, послідовність. І обов’язковий індивідуальний підхід в кожному випадку. Весь реабілітаційний період можна розділити на ранній та віддалений.

Ранній реабілітаційний період

Триває від першого дня після проведення операції до 3 тижнів. У перші 7 діб відбувається запальний процес в рані. У наступні 7-15 діб вона заживає. У цей час важливо запобігти ймовірним ускладнення з боку дихання і серцево-судинної системи. Основні моменти:

  • Перші 3 дні лежати можна лише в положенні на спині. Кінцівка трохи відводиться в сторону і фіксується валиком. Стопа знаходиться перпендикулярно гомілки, пальці вгору.
  • Положення колінного суглоба змінюється 3-4 рази на день, на 15-20 хвилин. Це також робиться за допомогою валика.
  • Лежати на боці (на неоперованих стороні!) Можна з 4 дня, на животі – з 5-8.
  • Дві ноги в першу післяопераційну тиждень перебинтовувати еластичними бинтами, на другому тижні роблять це тільки вдень. Це необхідно для профілактики судинних захворювань.
  • Обов’язкове виконання вправ з програми ЛФК. Їх порекомендує лікар.

Пізній реабілітаційний період

Тривалість цього періоду – 2-3 місяці, в цей час відновлюється структура кістки. Необхідно виконувати вправи для тренування м’язів ніг, відпрацьовувати ходьбу, спуск і підйом по сходах. У перші 1,5-2 місяці ходити потрібно з милицями. У міру можливостей навантаження посилюються.

Важливо! Програма індивідуальних занять складається лікарем-реабілітологом. Для цього він ознайомиться наявної з історією хвороби, поговорить з хворим, визначить обсяг рухів травмованої кінцівки, переносимість пацієнтом фізичних навантажень.

Віддалений реабілітаційний період

Його тривалість – 3-6 місяців після операції. За цей час кістка набуває свою форму і внутрішню структуру. Завдання віддаленого період – максимально зміцнити м’язи і адаптувати пацієнта до щоденної активності.

Терміни повного відновлення індивідуальні. Вони залежать від характеру травми, віку пацієнта. В середньому реабілітація займає 12 місяців.

Методи реабілітації

Крім вправ ЛФК рекомендується використовувати і інші методи реабілітації. Їх існує дуже багато:

  • Фармакотерапія. У ранній період застосовують антибіотики для виключення інфекцій, протизапальні і знеболюючі препарати. Потім показані препарати Ca, вітаміни, стимулятори імунітету.
  • Фізіотерапевтичні методи поліпшують кровообіг, підвищують тонус м’язів, активізують обмінні процеси.
  • Електростимуляція. На тканини впливають слабким струмом. Це дозволяє зберегти тонус м’язів, поліпшити крово- і лімфообіг.
  • Кінезіотерапія. Направлена ​​на відновлення рухових функцій. Проходить під контролем лікаря, поступово збільшує навантаження, з використанням спеціальних тренажерів.
  • Масаж. Може виконуватися тільки при відсутності гострого болю. Дозволяє активізувати кровопостачання тканин, наситити їх киснем для їх кращої регенерації.
Новини

З Днем Незалежності України!

Колеги, любі пацієнти, друзі! Вітаю вас зі святом нашої так важко здобутої Незалежності. Свято, яке уособлює вікову незламність українського народу. Сьогодні, як ніколи розумієш значення слова “свобода” і що за...

Прибрати кісточку на нозі в домашніх умовах: правда чи міф

Кісточки на великих пальцях ніг – це одне із найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату, з якими ми стикаємося. Якщо розглядати медичну термінологію, таку освіту називають вальгусною деформацією. При виникненні такої кісточки...

Бурсит колінного суглоба

Коліно належить до найбільших суглобів в організмі людини і досить часто страждає від різних травм. З боку лікарів травматологів досить часто зустрічаються різні проблеми, серед яких виділяють бурсит колінного суглоба....