Ортопед-травматолог вищої кваліфікаційної категорії

15 Грудня, 2022

Які обстеження необхідні перш ніж зайнятися спортом

503 Views

Спорт – це сила і здоров’я. Але це за умови, що до занять ви підійшли до нього правильно і підготовлено. В першу чергу важливо розуміти, що спорт це додаткове навантаження на організм, яка може не зміцнити здоров’я, а навпаки – підкосити. Як уникнути такого повороту?

В першу чергу це правильна підготовка до занять спортом. Це полягає не стільки в підборі стильною форми або міцної пляшки для води, а в проходженні обстеження у лікаря.

Які обстеження необхідно пройти

Найкраще зробити цілий комплекс обстежень, щоб напевно уникнути непередбачених сюрпризів, які весь цей час можуть критися в організмі. Основні аналізи та обстеження, якими краще не нехтувати:

  1. Кров (загальний + гормони) – до уваги береться рівень лейкоцитів, еритроцитів, гемоглобіну, тромбоцитів, ШОЕ. Також важливий здоровий гормональний фон, адже від нього багато в чому залежить обмін речовин, ефективність тренувань і взагалі допустимість сильних фізичних навантажень.
  2. Урина (загальний аналіз та біохімія) – дозволяють судити про роботу ендокринної та сечовидільної систем.
  3. МРТ (хребта, колінного суглоба) – при наявності артриту, артрозу або інших дегенеративних процесах в організмі заняття спортом можуть завдати серйозної шкоди всій опорно-рухової системи.
  4. ЕКГ серця – якщо серце не готове до навантажень, є аритмія або інші кардіологічні проблеми, слід дуже статечно підійти до питання інтенсивності тренувань, так як від цього може залежати не тільки успіх занять, а й в буквальному сенсі – ваша життя.

Навіщо потрібно МРТ / КТ спортсменам

Не варто ігнорувати ці показники. Якщо про крові, сечі і ЕКГ говорять майже всі, то за МРТ іноді замовчують. І дарма. Перед заняттями спортом, особливо якщо це біг або інші заняття, які передбачають великі навантаження на ноги (а фактично весь спорт вантажить опорно-рухову систему) пройти МРТ або КТ дійсно важливо.

Такі обстеження допоможуть повірити:

  • Наявність дегенеративних процесів (артроз, артрит остеопороз) – якщо руйнування кісткової тканини вже почалося, при заняттях спортом деструктивний процес може набрати обертів і привести до незворотних процесів.
  • Цілісність кісткової і хрящової тканин – якщо є тріщини, переломи або пошкодження, важливо проконсультуватися з лікарем, з приводу навантажень. До того ж досить часто наявність тріщин не дає про себе знати, до тих пір, поки пошкоджена ділянка не отримує додаткових навантажень. Ті ж меніски – вони можуть бути пошкоджені, а під час занять спортом остаточно порвати і тим самим принести чимало проблем в життя любителя активностей.
  • Індивідуальні особливості будови – деякі кістки або хрящі можуть бути трохи незвичної форми, мати індивідуальне будова і тому важливо знати про це і періодично перевіряти їх стан і сприйняття навантажень.
  • Наявність новоутворень або проблем з м’якими тканинами – іноді безпосередньо в самому суглобі можуть бути новоутворення або ж проблем з судинами (для перевірки такого потрібно робити КТ з контрастом або МРТ).
  • КТ або МРТ потрібно робити в першу чергу на колінний суглоб і на поперек. Це дасть зрозуміти яка там ситуація і допоможе не допустити ускладнень. Якщо попередньо повірити стан здоров’я і підібрати відповідне навантаження – спорт буде не калічити, а зміцнювати!

Бережіть себе і своє здоров’я!

Новини

З Днем Незалежності України!

Колеги, любі пацієнти, друзі! Вітаю вас зі святом нашої так важко здобутої Незалежності. Свято, яке уособлює вікову незламність українського народу. Сьогодні, як ніколи розумієш значення слова “свобода” і що за...

Прибрати кісточку на нозі в домашніх умовах: правда чи міф

Кісточки на великих пальцях ніг – це одне із найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату, з якими ми стикаємося. Якщо розглядати медичну термінологію, таку освіту називають вальгусною деформацією. При виникненні такої кісточки...

Бурсит колінного суглоба

Коліно належить до найбільших суглобів в організмі людини і досить часто страждає від різних травм. З боку лікарів травматологів досить часто зустрічаються різні проблеми, серед яких виділяють бурсит колінного суглоба....